0

طرز تهیه و دستور پخت میگو سیخی

( به نام خدا )

مواد لازم:

میگو………………..300 گرم
سیر…………………3 حبه
زعفران دمکرده…….3 قاشق غذاخوری
لیمو ترش………….1 عدد
نمک فلفل…………مقدار کافی
روغن مایع…………مقدار کافی
جعفری خرد شده…3 قاشق غذاخوری

طرز تهیه و دستور پخت:

 گوشتها در انواع مختلف گوشت قرمز ( گاو – گوسفند و …) و گوشت سفید ( گوشت مرغ -گوشت ماهی – میگو و …) تقسیم بندی می شوند و همه انواع گوشتها بسیار خوشمزه و سرشار از پروتین و آهن و روی هستند و جزو مواد ضروری برای بدن انسان می باشند.در میان انواع گوشتها امروزه گوشت سفید بخاطر سالم تر بودن و تقریبا ارزان تر بودن نسیت به گوشت قرمز بسیار پر طرفدار است و در اکثر منازل ایرانی ها استفاده می شود ( در حقیقت گوشت قرمز خیلی در دسترس تر از گوشت سفید است) بخصوص گوشت مرغ که از نظر قیمتی نیز نسبت به بقیه انواع گوشت سفید ارزان تر است.

اما شاید به علت قیمت بالای گوشت ماهی و میگو و عدم دسترسی فراوان به میگو و ماهی تازه  در شهرهای غیر ساحلی و بدون دریا ، این دو غذای مقوی دریایی خیلی جای ویژه ای در سبد غذایی خانواده های ایرانی پیدا نکرده باشند و آنچنان که باید و شاید پر طرفدار نباشند و کمتر در وعده های غذایی از آنها استفاده شود.

گوشت میگو خیلی مقوی و لذیذ و پر از پروتئین است و خود میگو نیز از سخت پوستان دریایی است که با گوشت ان به راحتی و در زمان کم  می توان غذاهای خوشمزه و مقوی درست کرد و فقط باید برای از بین بردن بوی ان از مواد معطر مانند سیر و پیاز و ابلیمو و زعفران و …استفاده کرد. همین ویژگی که میگو در زمان خیلی کم پخته می شود برای کسانی که زمان کافی برای آشپزی ندارند میگو را به یک غذای مناسب که سریع و در حداکثر 10 دقیقه آماده می شود تبدیل می کند و گزینه بسیار مناسبی برای این افراد می باشد. امروزه غذاهایی که با میگو درست می شوند خیلی زیاد هستند مانند خوراک میگو – میگو قلعه – پلو میگو هواری و میگو سرخ شده و … که همه انواع آنها بسیار خوشمزه و مقوی و پر طرفدار هستند.

مرحله اول تهیه میگو سیخی :

ابتدا و برای شروع تهیه این غذای دریایی خوشمزه  ، ابتدا 3 حبه سیر را پوست کنده و ان را رنده می کنیم و کنار می گذاریم .سپس داخل یک ظرف مواد لازم برای مزه دار کردن میگو را می ریزیم .یعنی داخل کاسه گود زعفران دمکرده را همراه با مقدار کافی نمک و فلفل و سیر رنده شده و آب 1 عدد لیمو ترش و جعفری خرد شده را می ریزیم  و انها را با هم مخلوط می کنیم.

مرحله دوم تهیه میگو سیخی :

سپس در ادامه در این مرحله ، میگو ها را داخل مواد داخل کاسه می ریزیم و مواد را کاملا به میگوها می مالیم تا مزه دار شود و تقریبا 30 دقیقه زمان برای مزه دار شدن میگو کفایت می کند.

مرحله سوم تهیه میگو سیخی :

سپس در ادامه در این مرحله وقتی میگو بوی ضخمش گرفته شد و مزه دار شد در این مرحله انها را به سیخ چوبی می کشیم .

مرحله چهارم میگو سیخی :

سپس در ادامه در این مرحله داخل یک ماهی تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز قرار می دهیم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی روغن خوب داغ شد میگوهای سیخ کشیده را داخل تابه قرار می دهیم و انها را در روغن داغ و روی شعله ملایم گاز سرخ می کنیم.

مرحله پنجم تهیه میگو سیخی :

سپس در ادامه در این مرحله در هنگام سرخ کردن میگو آنها را خوب زیر و رو می کنیم تا هر دو طرف میگو بپزد. کل زمان پخت میگو 10 دقیقه کافی است و بیشتر از آن میگو را سفت و خشک می کند. سپس وقتی میگو پخت و آماده شد آنها را در یک ظرف مناسب قرار می دهیم و همراه با برنج و سالاد شیرازی و سبزی خوردن و زیتون پرورده و … این غذای خوشمزه را برای وعده غذایی ناهار و یا برای وعده غذایی شام همراه با نان میل می کنیم. نوش جان.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *